Manually operated hot press.
Printing technology:
Thermoprinting
Application areas: Advertisement, Fashion, Sports, Working Clothes
Description
Free upper thermal plate tilting to achieve constant pressure between the two plates. Electronic time and temperature control. Interchangeable bottom plate. Optional cap acessory available.
Accessories available
Cap accessories, Interchangeable plates
Cap accessories, Interchangeable plates
Technical Data
Additional information
| Weight | 42 kg |
|---|---|
| Dimensioni piastra | 38×38 cm |
| Type | Thermoprinting |
| Screen | Digital touch 2.8" |
| Productivity | Low |
| Parts counter | Daily,total |
| Opening | Book |
| Pressure | 400 g/cm² |
| Maximum power | 1.7 kw |
| Consumption | 0.8 kw/h |
| Temperature | 50°/220° |
| Adjustable time | 0-999 sec. |
| Supply voltage | 230 V single-phase |
